Zástavba motoru Favorit
Vytištěno z //web.daves.cz/index2.php?&item=225
Autor:
4527+8002 (32767)Daves (Administrátor)
     109318615 
Vytvořeno: 19.01.2005 - Změněno: 19.01.2005

Potřebný materiál :Motor Favorit
eMková vana
eMkový sací koš
věnec na setrvačník
palivové čerpadlo

Potřebné nářadí :Běžná sada klíčů, kladivo, šroubováky

Úskalí práce :Spousta drobností kolem motoru
Náročnost :
vyšší, celý den

Práce v bodech :Výměna spojky - jiné drážkování
Výměna ložiska v klice - jiný průměr
Výměna věnce na setrvačníku - jiná rozteč zubů
Výměna vany - jiný sklon a světlost
Výměna sacího koše - aby vyšel do vany
Výměna držáků motoru - aby šel uchytit
Výměna držáku alternátoru - aby šel původní
Uříznutí silentbloku z vodní pumpy nebo výměna za 120
Výměna palivového čerpadla - kvůli pumpování a sklonu
Výměna teplotního čidla - jiný rozshah
Sundání nákružku z jednoho ze šteftů na motoru
Převrtání děr na převodovce na M10

Příběh :Nejdůležitější věc na celé úpravě je vlastnictní motoru favorit. Pokud tuto podmínku splňujete, můžete pokračovat dále. Kompletní motor vypadá asi takto:

!Zástavba motoru Favorit
 
!Zástavba motoru Favorit
 


Nyní se pustíme do základních úprav - musím motor přizpůsobit tak, aby šel vůbec do auta dát. Tyto věci si můžete v klidu dělat v garáži a v eRku může být stále starý motor...

Výměna spojkyJelikož spojka u favorita má jiné drážkování než spojka u eRka a tudíž by motor nešel nasadit na spojkový hřídel, je třeba ji vyměnit. Je to velice jednoduchá práce - poznamenejte si polohy přítlačného kotouče proti setrvačníku a povolte šestici šroubů. Vyjměte přítlačný kotouč a spojku. Buď sežeňte novou spojku s talířovou pružinou průměr 190mm, nebo se nechá použít spojka z eMka. Tam už talířová spojka je.

!Zástavba motoru Favorit
 


Další podstatný a opomínaný fakt je, že eRka měly spojku s vinutými pružinami, a tomu odpovídající spojkové ložisko a vypínací tyčku. Vypínací tyčku je nutno prodloužit nebo sehnat originální delší. Spojkové ložisko se musí vyměnit, neboť má jiný tvar a odlišný princip.

Záměna kroužku v klice za ložiskoVe středu setrvačníku je v klikovém hřídeli zalisován u favorita kroužek, který je větší než je potřeba. My tam potřebujeme dostat ložisko průměr 15/35x11 (tzn. Vnitřní průměr 15, vnější 35 a šíře 11). Původní kroužek vytáhněte ven. Já zkoušel různé fígle, ale nekonec jsem ho musel stejně odvrtat a vysekat. Až se vám ho podaří vyndat, naklepněte tam ložisko.

!Zástavba motoru Favorit
 
!Zástavba motoru Favorit
 

Záměna ozubeného věnceFavorit má jiný startér a na něm jiné ozubené kolo. S tím souvisí i jiná rozteč zubů na věnci. V praxi to znamená, že věnec z favorita opatrně sklepete. Vezměte si větší kladivo a pobouchávejte kolem dokola, až se začně šinout ke kraji a nakonec spadne. Taky si to můžete zrychlit tak, že ho opatrně přeříznete až praskne a sundáte ho.

Teď vezmete ozubený věnec z jakékoliv jiné škodovky (100,105,110,120...), ten letlampou ohřívejte kolem dokola až se z něj začne stejnoměrně kouřit (Podle letlampy, já měl na technický benzín a trvalo to asi 10 minut). Můžete to taky ohřát v troubě nebo v nouzi nad hořákem. Problém posledních dvou řešení je, že obvykle nebývá sporák v garáži nebo motor v kuchyni. No prostě až to ohřejete, tak ho rychle vezměte do ruky. Když se spálíte, bude to asi tím, že nemáte rukavice. Rychle věnec nasaďte a kladivem ho začněte urovnávat. Věřte tomu, že nemáte moc času, protože masa setrvačníku okamžitě začne teplo přebírat a roztáhne ho po celé ploše. Ze své zkušenosti však můžu říct, že v tom není problém a jde to jako po másle.

Výměna olejové vany a sacího košeProtože je motor ve favoritu jinak uložen, je samozřejmě počítáno s jinou hladinou oleje v olejové vaně a s ní související sklon sacího koše. Navíc favoriťácká vana je plechová a zbytečně hluboká. Proto je vhodnější ji zaměnit za eMkovou. Užovková a eMkova vana jsou na první pohled naprosto shodné, až na druhý pohled uvitíte, že eMková má o jeden šroub víc. Snadno tedy poznáte eMkovou vanu tak, že spočítáte šrouby. Musí jich být 19.

Výměnou vany však nepůjde použít favoriťácký sací koš. Bude jej nutné též vyměnit za eMkový. Rozdíl mezi užovkovým sacím košem a eMkovým sacím košem je v délce nohy a v absenci přetlakového ventilu. Při výměně sacího koše doporučuji rozebrat přetlakový ventil a vyměnit kuličku. Noha na sacím koši bude moc dlouhá, takže ji bude nutno ohnout. Uvidíte z obrázků...

!Zástavba motoru Favorit
 

Výměna držáků motoru a držáku alternátoruVšichni jistě víte, že motor je i favorita v předu, navíc je jinak uložen a pod jiným sklonem. Z toho vyplývá použití jiných držáků. Jeden je u alternátoru - zde pouze našroubujete držáky z vašeho motoru. Problém je na druhé straně, kde je jakýsi masiv (viz foto). Ten musíte sundat a nasadit držák z užovky nebo eMka. eRko tam má nohu větráku, ale ten stejně asi nebudete používat. Problém spočívá v tom, že závity nejsou až do konce a my je do konce potřebujeme. U třech se vám podaří závitníkem závit udělat, u posledního to nejde, takže jsem použil distančního sloupku.

!Zástavba motoru Favorit
 


Úprava vodního čerpadlaS úpravou uchycení motoru na příčku nám zbyl jeden zbytečný silentblokový úchyt na vodním čerpadle. Buď ho můžete jako já uříznout, nebo použijte čerpadlo z eMka.

!Zástavba motoru Favorit
 
!Zástavba motoru Favorit
 

Výměna palivového čerpadlaProtože palivové čerpadlo na favoritu nemá ruční pumpování a odkalovací nádobku, vyměnil jsem jej za eMkové. Teoreticky by mohlo u favoriťáckého vadit umístění pod jiným sklonem, ale nemyslím si to. K jednomu se musím přiznat. Od té doby, co mám fafíka v autě, tak jsem stejně ruční pumpování nepoužil.

Výměna teplotního čidlaPokud se chystáte ponechat favoriťácký termostat, vyměňte teplotní čidlo. Ono má totiž jiný rozsah a ukazuje o 20C míň. Je navzájem záměnné.

Sundání nákružku z jednoho ze šteftů a převrtání děr na M10Motor je k převodovce přichycen přes čtyři šrouby. Horní dva M8 a spodní dva M10. U favorita už jsou všechny M10, takže je nutné horní dvě díry na převodovce převrtat na díry M10. Jde to lehce, protož vrtáte do hliníku. Dále je na kolem jednoho spodního šroubu jakýsi nákružek, který vadí spojení. Kleštěmi ho vytáhněte.

Tím jste zvládli úpravu motoru, který již nyní lze v pohodě zastavět do eRka

Takže sundáte zadní čelo, vyhodíte původní motor. Pokud budete ponechávat původní chladič, pak musíte vyměnit termostat, sací a výfukové potrubí a karburátor. Pokud se rozhodnete chladič dát dopředu, uděláte jedině dobře, stejně byste favorita neuchladili. Záleží na tom, zda hodláte odříznout motorovou stěnu. Pokud ano, nemusíte měnit ani termostat.

!Zástavba motoru Favorit
 
!Zástavba motoru Favorit
 
!Zástavba motoru Favorit
 

!Zástavba motoru Favorit
 
!Zástavba motoru Favorit
 
!Zástavba motoru Favorit
 


Pokud odříznete zadní stěnu, uděláte nejlíp. Zmenší se totiž hluk produkovaný odrazy mezi stěnami (takové hučení a dunění) a mimo to získáte skvělý přístup k tlumičům. Pokud totiž šroub na tlumiči zarezne, stejně musíte stěnu rozříznout nebo rozříznout podběh. Pokud ponecháte termostat z favorita, je vhodné ve stěně udělat prohlubeň pro hadici. Já ho udělal tak, že jsem ze stěny kus vyřízl a navařil "bouli" která je u eMka za předními světlomety. Mezi tlumiče pak vevařte vzpěru z nějaké trubky a stěnu potřete gumoasfaltem nebo tlumexplastem a polepte ipou a nakonec tlumícím materiálem z eMka.

!Zástavba motoru Favorit
 


Tím jste splnili práce na autě a motor můžete nasadit. Přišroubujte ho a zkušebně osaďte hadicemi a zapojte do systému.

Následují drobné práce, jako připojení motoru aby fungoval. Strunu pedálu plynu vyhoďte a použijte lanko. Bowden prodlužte a zaveďte ho až k držáku na karburátoru a tam ho uchyťte. Prodlužte chod pedálu. V základě chodí tak na 75%

!Zástavba motoru Favorit
 
!Zástavba motoru Favorit
 


Posledním bodem je výfuk. Sežeňte k favoritu ten kousek mezi středovým dílem a výfukovým potrubím a řízněte ho tesně za spojením trubek. Sem přijde nový výfuk. Máte-li zájem, ozvěte se mi a do 1500Kč vám seženu laděný výfuk.

Celek pak vypadá následovně:

!Zástavba motoru Favorit
 
!Zástavba motoru Favorit
 


Pokud si vezmete čtrnáct dní dovolené, můžete mimo motor favorit dát ještě pětikvalt, náporák, posilovač a široké nápravy. Na každou úpravu počítejte zhruba dva dny. Auto se tím mnohem zkomfortní a získá na ceně. Nejenom na ceně finanční, ale i na hodnotě pro vás jako milovníka. Mohu se přiznat, že po zástavbě pětikvaltu auto mírně přestane bavit, protože to prostě už není ono. Ale s motorem favorit se z něj opět stane letadlo a rozjezd z 0 na 100 za 13 mi opravdu dělá velkou radost...

!Zástavba motoru Favorit
 


Doporučení : jděte do toho !!!

Pod čarou...Možná jste si všimli, že jsem úplně opomněl sklon karburátoru. Neopomněl, ale v mém případě nemá vůbec vliv. Zatáčky jsou naprosto v pohodě a auto se chová tak jak má. S distanční podložkou by byl problém, protože by musela mít na užší straně necelý milimetr, jinak by se nevešel filtr.

Perlička na závěr...Doporučuji vyměnit imbusy na karburátoru za klasické šroubky s hlavou na klíč. Ty lze totiž povolit na kompletně osazeném motoru a karburátor lze pak bezproblémově sundat. (s imbusem by to nešlo !!!) Možná vás zajímá, proč bych měl zájem na sundavání karburátoru... Položím vám otázku k zamyšlení do příšte :

Jakým způsobem vyměníte vzduchový filtr ???

Materiál ze serveru daves.cz nesmí být publikován bez souhlasu autora.
David Spilka (Daves), tel.: 775 328 374, email: pošli email, ICQ: 109318615