Výměna prahů u Š Rapid
Vytištěno z //web.daves.cz/index2.php?&item=362
Autor:
4531+8002 (32767)Daves (Administrátor)
     109318615 
Vytvořeno: 03.08.2006 - Změněno: 03.08.2006
Potřebný materiál :
Pravý a Levý práh na Š Rapid, alternativně na Š105-120

Potřebné nářadí :
Úhlová pila (flexa, frička, rozbruska :)))
Vrtačka
CO svářečka
Běžné nářadí

Úskalí práce :
Odstranění starých prahů, navaření nových

Náročnost :
vyšší, dva dny

Příběh :

Výměna prahů u Rapida je o něco složitější než výměna u 110R, neb v zadní části přechází práh v blatník. Problém je, že když je potřeba měnit, tak v celé délce. Nemá smysl měnit jen kousek. Takže nejdříve si ujasníme co vlastně chceme měnit. Obvykle celý práh a když už bude dole, není naškodu vyměnit nebo opravit výztuhu.

Začněme nákupem potřebných dílů

!Výměna prahů u Š Rapid
 


Z důvodu dostupnosti a ceny jsem koupil vnitřní výztuhy a prahy na vůz Š120. Práh sice není záměnný, ale po odříznutí zadní části a zavaření středového sloupku se nechá celkem pěkně použít.

Práh se nám asi nejlépe bude měnit bez dveří a předního blatníku. Takže demontujeme dveře z pantů a poté blatník. Pokračujeme rozebíráním starého prahu. Nejlépe bude odbodovávat jednotlivé bodové sváry. Za tímto účelem si kupte příslušný vrták, nebo si ho jako já vyrobte. Flexou zarovnáme vrták do roviny, necháme jen špičku uprostřed a výstupky na krajích.

!Výměna prahů u Š Rapid
 


Odřízněte celý práh a vyřežte i poškozené části vnitřní výztuhy. Problém je ten, že vzadu je blatník přibodovaný k výztuze za zadním tapíkem. Z bezpečnostního důvodu bude lepší jej odstranit, aby později nechytil od vaření. Rozhodněte se, zda odříznete práh až pod místem bodování, nebo nad. Já se rozhodl nad.

!Výměna prahů u Š Rapid
 
!Výměna prahů u Š Rapid
 


Poškozené části nahraďte novými a zabodujte.

!Výměna prahů u Š Rapid
 
!Výměna prahů u Š Rapid
 


Celý práh si připravte k nabodování. Pokud jste si zakoupili 120kový, odřízněte středový sloupek a pak celou část až po zadek. Kousek z odřízlé zadní části opět zavařte místo středového sloupku. Vše si naměřte a vyzkoušejte spasovat.

!Výměna prahů u Š Rapid
 
!Výměna prahů u Š Rapid
 
!Výměna prahů u Š Rapid
 


A zabodujte. Pokud jste se rozhodli odstranit staré zabodování prahu k výztuze, měli byste s tím počítat a nevařit práh jen k blatníku, ale nabodovat i k výztuze. Alternativně by asi šlo i vařit zevnitř.

!Výměna prahů u Š Rapid
 
!Výměna prahů u Š Rapid
 


Zbývá už jen překitovat, přestříkat

!Výměna prahů u Š Rapid
 


Gratuluji, je tam :)

Materiál ze serveru daves.cz nesmí být publikován bez souhlasu autora.
David Spilka (Daves), tel.: 775 328 374, email: pošli email, ICQ: 109318615